نکات اساسی قبل و بعد خرید برای مراقبت از تلویزیون

نکات اساسی قبل و بعد خرید برای مراقبت از تلویزیون

بروشور اغلب محصولاتی که وارد کشور ما می‌شوند به زبان غیر فارسی می‌باشد و به دلیل عدم آشنایی اغلب مردم با این زبان‌ها عملا این بروشورها هیچ استفاده‌ای ندارند. به همین خاطر ما در این مقاله قصد داریم تا نکات و راهکارهایی را برای مراقبت از تلویزیون، خصوصا نمایشگر تلویزیون‌ها اعم از ال‌سی‌دی (LCD)، ال‌ای‌دی (LED)، اولد (OLED) و کیولد (QLED) و افزایش طول عمر آنها را در اختیارتان قرار دهیم.

نمایشگر تلویزیون‌های امروزی به دلیل ضخامت کم و به کارگیری فناوری‌های متنوع باعث بالا رفتن حساسیت و آسیب پذیری هرچه بیشتر این محصولات شده است. پس کوچک‌ترین و ساده‌ترین اشتباه می‌تواند موجب خسارات جبران ناپذیر و کاهش وضوح و کیفیت نمایشگر را به دنبال داشته باشد. ما راه‌های نگهداری از تلویزیون را در 4 نکته اساسی و در دو بخش قبل از خرید و بعد از خرید شرح داده‌ایم.

 


قبل از خرید :

قبل از هرچیزی برای محافظت از تلویزیون اقدام به تهیه یک محافظ کنید. محافظ‌ها تلویزیون شما را در برابر بالا و پایین کردن (نوسانات) احتمالی ولتاژ برق در امان نگه می‌دارد. حدالامکان یک محافظ‌ دیجیتالی را تهیه نمائید.

نکات اساسی برای مراقبت از تلویزیون

نکته بعدی در مورد محافظت از تلویزیون‌ها انتخاب جای مناسب در اتاق می‌باشد. جای انتخاب شده باید از دما و رطوبت کافی برخوردار باشد. از نصب و قرار دادن تلویزیون کنار بخاری، شوفاژ، وسایل گرمازا و رطوبت‌زا به شدت خودداری کنید. وسایل نامبرده باعث کاهش شدید عمر و افت کیفیت دستگاه خواهند شد.

نکات اساسی برای مراقبت از تلویزیون


بعد از خرید :

تمیز نگه‌داشتن و غبارگیری وسایل برقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چون حساس‌ترین و آسیب پذیرترین بخش در هر تلویزیون صفحه نمایش آن می‌باشد، پس ابتدا نکاتی را در مورد شیوه نگهداری از این بخش را یادآورد خواهیم شد.

  • پاشش مستقیم آب روی نمایشگر ممنوع :

برای تمیز کردن صفحه نمایش یک تلویزیون از پاشیدن آب به صورت مستقیم علی‌الخصوص زمانی که تلویزیون روشن بوده و دمای آن بالا رفته باشد. این کار می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به تلویزیون وارد نماید و دیگر کاری هم از دستتان بر نخواهد آمد.

  • استفاده از الکل و مایع‌های شیشه پاکن ممنوع:

در نمایشگر تلویزیون‌ها از دیودهای نوری و فناوری‌های مختلف دیگر که بسیار حساس هستند استفاده شده است و ساختار آن‌ها با شیشه‌های معمولی بسیار متفاوت است و بسیار حساس‌ترند. پس برای تمبز کردن نمایشگر تلویزیون‌‌ها هیچگاه از الکل، آمونیاک و مایع‌های شیشه پاک‌کن استفاده نکنید.

  • استفاده از دستمال‌های کاغذی و پارچه‌های چند کاربردی ممنوع :

در انتخاب و نوع پارچه دقت لازم را داشته باشید. از پارچه‌های پلاستیکی، کاغذی و پارچه‌هایی که قبلا کارهایی بیرون از منزل انجام شده است به شدت اجتناب کنید.

حال ما سعی می‌کنیم روش صحیح تمیز کردن نمایشگر تلویزیون را به شما آموزش دهیم. توجه داشته باشید برای این کار تلویزیون باید کاملا خنک شده باشد.

  • گردگیری

اولین قدم گردگیری نمایشگر بدون دخالت دست یا هر گونه پارچه است. حدالمقدور از دستگاه‌های تولید کننده باد استفاده نمایید.

  • انتخاب پارچه مناسب و کشیدن پارچه خشک روی نمایشگر

در قدم دوم سعی کنید یک پارچه را مخصوص تمیز کردن نمایشگر تلویزیون تهیه کنید. پارچه‌های میکروفیبر که به پارچه‌های جادویی نیز شهرت دارند می‌توانند گزینه خوبی برای این کار باشند (این پارچه‌ها به آسانی یافت می‌شوند و قیمت بسیار مناسبی دارند). با استفاده از یک پارچه کاملا خشک صفحه نمایشگر را تمیز نمایید.

  • کشیدن پارچه خیس شده

و در آخر نیز پارچه را تا حدودی خیس نموده و با آرامی و بدون فشار اقدام به تمیز کردن نمایشگر تلویزیون کنید (اگر نمایشگر دارای لکه‌های زیادی بود می‌توانید کمی از سرکه سفید استفاده کنید).

نکات اساسی برای مراقبت از تلویزیون

از داغ شدن ناشی از کار بیش از حد تلویزیون جلوگیری کنید. لازم است پس از 3 ساعت کار مداوم تلویزیون به مدت 15 الی 20 دقیقه آن را خاموش تا کمی دمای آن پایین بیاید.

نکات اساسی برای مراقبت از تلویزیون

با توجه به شرایط امروزی که قیمت تلویزیون‌ها بسیار بالاتر رفته توصیه می‌کنیم از این جعبه جادویی نهایت مراقبت را داشته باشید. امیدواریم مطالب ذکر شده مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست