از پلاسما تا QLED

از پلاسما تا QLED

در این مقاله قصد داریم تلویزیونهای موجود در بازار که هر کدام با اسم های مختلفی مانند پلاسما (Plasma)، ال‌سی‌دی (LCD)، ال‌ای‌دی (LED)، نسل جدیدتر با نام های اُ‌ال‌ای‌دی (OLED), کیو‌ال‌ای‌دی (QLED) را از لحاظ ساختاری و کیفیت تصاویر به نمایش گذاشته مقایسه کنیم.

وقتی صحبت از تلویزیون می‌شود ناخودآگاه یاد واژه هایی مانند ال سی دی، ال ای دی و کیو ال ای دی و امثال آنها میوفتیم. گرچه همه از لحاظ ظاهری و اندازه تفاوت چندانی ندارند. با این حال تصمیم گرفتیم تا مزایا و معایب هرکدام را به صورت مختصر بیان کنیم.


پلاسما (Plasma)

در ساخت این نمایشگرها بین دو صفحه شیشه‌ای از گاز زنون و نئون که ما آن را همان گاز پلاسما می‌نامیم استفاده شده است.

تولید این نمایشگرها تا سایز 150 اینچ مقدور بود. نکته جالب اینجاست نمایشگری با این ابعاد کیفیت تصویر بسایر مناسبی را ارائه می‌داند.

یکی دیگر از مزایای تلویزیون‌های پلاسما سرعت در تعویض تصاویر می‌باشد. سرعت در تعویض تصاویر (Refresh Rate) مشخصه‌ای است بر اساس هرتز سنجیده می‌شود. این مشخصه در تلویزیون‌های پلاسما به 600 هرتز می‌رسد در حالی که در جدیدترین تلویزیونهای امروزی این عدد بسیار کم‌تر است. گفتنی است این عدد هرچه کوچک‌تر باشد سرعت در تعویض تصاویر کند بوده و تصاویر به نمایش گذاشته شده تار دیده می‌شوند. این مشخصه در تلویزیون در بازی‌ها و مسابقات ورزشی که سرعت تعویض تصاویر بالا است بسیار بیشتر مشهود است.

لازم به ذکر است کیفیت تصاویر در نمایشگرهای پلاسما نسبت به ال سی دی بهتر است.

یکی از نکات منفی تلویزونهای پلاسما مصرف انرژی بالای آنها بود.

 

تلویزیون های پلاسما www.LCD-Market.ir


ال سی دی (LCD)

در ساخت ال سی دی برای نمایش تصاویر بین دو صفحه شیشه‌ای از مایعی به نام کریستال استفاده شده است. ال سی دی های قادر به نمایش تصاویر با وضوح VGA بودند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ال سی دی هایی با وضوح نمایش HD روانه بازار شدند.

از مزیت های پنل‌های ال سی دی نسبت به پلاسما مصرف انرژی بهینه شده آنها بود.

 

تلویزیون های ال سی دی(LCD) www.LCD-Market.ir


ال ای دی (LED)

در ساخت نمایشگرهای ال ای دی برای نمایش تصاویر دیگر خبری از گاز و یا مایع نیست. با قرار دادن دیودهای نوری کنار هم پنل های ال ای دی ساخته می‌شود. استفاده از این تکنولوژی افزایش طول عمر، استحکام، کاهش چشم گیر مصرف انرژی، درخشندگی و روشنایی در پنل را موجب می‌شود.

تلویزیون های ال ای دی وضوح، کنتراست، ضخامت کمتر بدنه، زاویه دید بیشتر و همچنین طیف رنگ وسیع تری نسبت به پنل های ال سی دی دارند.

 

تلویزیون های ال ای دی(LED) www.LCD-Market.ir


اُ ال ای دی (OLED)

امکان کنترل هر پیکسل به صورت مستقل تکنولوژی جدیدی به نام OLED را به وجود آورده است. این تکنولوژی امکان افزایش عمق رنگ، کنتراست، روشنایی و ضخامت، کاهش وزن و مصرف انرژی نمایشگرها را بیش از پیش فراهم آورده است. به دلیل خاموش شدن کامل دیود، نمایش رنگ سیاه در پنل های OLED با هیچ یک از نمایشگرهای دیگر قابل مقایسه نیست. پیشتاز این تکنولوژی کمپانی ال جی می باشد.

از دیگر قابلیت های این نمایشگرها امکان نمایش تصاویر سه بعدی و ساخت پنل های منحنی را می توان نام برد.

 

تلویزیون های اُ ال ای دی(OLED) www.LCD-Market.ir


کیو ال ای دی (QLED) یا کیولد

این تکنولوژی انحصارا متعلق به شرکت سامسونگ می باشد. استفاده از تکنولوژی کوانتوم دات در پنل ال ای دی نسل جدیدی از نمایشگرهای با کیفیت و وضوح بالا به نام QLED را به وجود آورده است.

نمایشگرهای QLED با نمایشگرهای OLED رقابت تنگاتنگ دارند و هرکدام به دنبال آنند که سهم بیشتری از بازار را در اختیار گیرند. مبحث این نوشته در خصوص چگونگی ساختار و مواد به کار رفته در ساخت نمایشگر سری QLED نیست ولی با توجه به ساختار آن سامسونگ ادعا می کند این پنل ها می توانند تا یک میلیارد رنگ مختلف تولید کنند.

ازز ویژگی های این نمایشگرها می توان به وزن کم، لبه های باریک، سرعت تعویض بالای تصاویر، کنتراست و وضوح بالا، کاهش مصرف انرژی، قابلیت نمایش تصاویر سه بعدی، افزایش طول عمر پیکسل ها و قابلیت ساخت پنل های منحنی اشاره کرد.

 

تلویزیون های کیو ال ای دی یا کیولد(QLED) www.LCD-Market.ir


کلام آخر

در نهایت باید گفت انتخاب نوع نمایشگر به شرایط شخصی شما بستگی دارد. به طور مثال در چه زمانی از شبانه روز به تماشای تلویزون می پردازید. اگر در طول روز به تماشای تلویزیون می پردازید ال سی دی و ال ای دی گزینه های مناسبی هستند و اگر در طول شب که نور محیط کم تر است به تماشای تلویزیون بپردازید پلاسما انتخاب بهتری است. گرچه نمایشگرهای جدید از کنتراست و وضوح تصاویر بالایی برخوردار هستند در هر شدت نوری می توانند تصاویر را با بالاترین کیفیت به نمایش بگذارند.

نگرانی بسیاری از کاربران در مورد طول عمر و سوختگی پیکسل های نمایشگر است. در این مورد باید خاطر نشان کرد که طول عمر و سوختگی پیکسل ها به نحوه نگهداری و میزان کارد کرد تلویزیون توسط شما بستگی دارد.

شما می توانید برای راهنمایی بیشتهر جهت خرید تلویزیون راهنمای خرید تلویزیون را مطالعه فرمایید.

دیدگاه (1)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست

WhatsApp chat